Çin’de ‘hamilelik kışı’: Düşen talep nedeniyle hastaneler jinekoloji bölümlerini kapatıyor

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun son verileri, doğum hastanelerinin sayısının 2020’de 807’den 2021’de 793’e düştüğünü gösterdi.

REKLAM

Devlet gazetesi Daily Economic News’in haberine göre, Çin’deki pek çok hastane bu yıl doğum hizmeti vermeyi durdurdu.

Yerel Çin medyası, yeni doğan bebek sayısının azalmasının, birçok hastanenin kadın doğum ve jinekoloji bölümlerini işletmeye devam etmesinin mümkün olmadığı anlamına geldiğini bildirdi.

Son iki ayda çeşitli eyaletlerdeki bazı hastaneler kadın doğum ve jinekoloji bölümlerini kapatacaklarını duyurdu. Bunlar arasında doğu Zhejiang’daki Jiangshan Geleneksel Tıp Hastanesi 11 Mart’ta sona erdi ve Jianxi Ganzhou Şehrindeki Beşinci Halk Hastanesi 1 Şubat’tan itibaren doğum hizmetlerini durdurdu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun son verileri, doğum hastanelerinin sayısının 2020’de 807’den 2021’de 793’e düştüğünü gösterdi.

“Hamileliğin Kışı”

2023 yılı verileri, Çin nüfusunun üst üste ikinci kez azaldığını ortaya koydu. Sektör uzmanları, yeni doğumlardaki rekor düşüş nedeniyle “hamilelik kışı” yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Çin’deki pek çok kadın, yüksek çocuk bakımı maliyetleri nedeniyle çocuksuz kalmayı tercih ediyor, evlenmek istemiyor veya hâlâ birincil bakıcı olarak görüldükleri ve cinsiyet ayrımcılığının yaygın olduğu geleneksel bir toplumda kariyerlerini askıya alıyor.

Hızla yaşlanan bir toplumun artan demografik sıkıntısıyla karşı karşıya kalan Çinli yetkililer, genç çiftlerin çocuk sahibi olma isteklerini nasıl artırabilecekleri sorunuyla karşı karşıya.

Yetkililer, doğum izninin genişletilmesi, çocuk sahibi olmak için mali ve vergi avantajları ve konut sübvansiyonları da dahil olmak üzere doğum oranını artırmaya yönelik önlemler uygulamaya koydu. teşvik tedbirleri hayata geçirmeye çalışıyor.

Ancak yetkililer, rekor doğum oranı ve Kovid-19’a bağlı yüksek ölüm oranlarıyla hızlanan bu düşüşün, ülke ekonomisinin büyüme potansiyeli üzerinde uzun vadeli derin etkiler yaratacağından korkuyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber