Gazzeli babalar kumlardan yiyecek toplamaya çalışıyor

İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde temel gıdaya erişimde ciddi zorluklar yaşayan Filistinliler, bazen hayatlarına mal olan gökten düşen yardımlarla hayatta kalmaya çalışıyor.

Gazze Şeridi’nin kuzeyine havadan atılan yardımların bir kısmı denize dökülürken bir kısmı da sahile saçılırken, bölgeye gelen Filistinliler kumdan gıda malzemesi toplamak zorunda kaldı.

Babalar, ramazan ayında iftar yapmak ve çocuklarına yiyecek götürmek için kum ve çakıldan makarna, pirinç, yeşil mercimek ve çeşitli baklagiller topluyor, bunları eleyerek seçip ailelerine ulaştırmaya çalışıyorlardı.

Sahilde bulunan Filistinli bir baba, uçaktan atılan yardımların denize düştüğünü ve ulaşamadığını, makarna, pirinç, mercimek gibi bazı gıda maddelerinin de sahile saçıldığını söyledi.

Yere dökülen yiyecekleri kum ve çakılların arasında topladığını söyleyen Filistinli, iftar için bir şeyler pişirecek kadar eleme yapmaya çalıştığını söyledi.


İsrail Gazze’yi kıtlığa doğru itiyor

İsrail, 7 Ekim 2023’ten bu yana saldırdığı Gazze’de yaşayan 2,3 milyon Filistinliyi açlığa mahkum etti.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), 10 Mart’ta yaptığı açıklamada, İsrail’in 17 yıldır kuşatma altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde “açlığın her yerde” olduğunu söyledi.

BM, İsrail’in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi’nde 2,2 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunmuştu.

BM’ye göre Gazze’de 378.000 kişi “felaket” olarak adlandırılan 5. seviye açlıkla, 939.000 kişi ise Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırmasına (IPC) göre “acil durum” olarak bilinen 4. seviye açlıkla karşı karşıya. merdiven.

Gazze Şeridi’nde açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle ölenlerin sayısının 27’ye yükseldiği bildirildi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 13.500’ü çocuk ve 9.000’i kadın olmak üzere 31.553 Filistinli öldürüldü, 73.546 kişi de yaralandı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber