İsrail’in yardım kuyruğuna yapılan saldırıya küresel tepkiler: Savaş suçu, soykırım, insanlığa karşı suç

İsrail’in yardım kuyruklarına saldırısına dünyanın dört bir yanından tepkiler gelmeye devam ediyor. İspanyol PA Milletvekili Manu Pineda, İsrail’i “terörist çete” olarak nitelendirirken, Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ise İsrail’i “soykırım” olarak nitelendirdi. Sloven milletvekili Nemec olayı “sivillere yönelik bir katliam” olarak nitelendirdi.

REKLAM

İsrail ordusunun Gazze’de insani yardım bekleyen Filistinlilere yönelik saldırısına dış dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. Dün (29 Şubat) Gazze’de Reşid Caddesi’ndeki Nablusi kavşağında İsrail askerlerinin gıda yardımı almak için bekleyen sivillere ateş açması sonucu en az 112 kişi öldü, yaklaşık 800 kişi de yaralandı. Bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin İsrail’in Filistinli sivillere yönelik saldırısına tepki vermesini engellediği bildirildi.

Borrell: Yeni bir katliam haberi beni dehşete düşürdü

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail’in Gazze’de yardım bekleyen kalabalığa saldırmasından “dehşete düştüğünü” söyledi. Borrell, “insanları gıda yardımından mahrum bırakmanın uluslararası insancıl hukukun ciddi bir ihlali anlamına geldiğini” değerlendirdi.

Borrell, sosyal medya hesabından şunları söyledi: “Gazze’de insani yardıma muhtaç sivillere yönelik yeni bir katliam haberi beni dehşete düşürdü. Bu ölümler kesinlikle kabul edilemez.” tepkisini dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: En güçlü şekilde kınıyorum

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptığı açıklamada, “Korkunç. İnsani yardımın dağıtılabilmesi için sivil halkın tamamının korunması ve ateşkesin derhal hayata geçirilmesi gerekiyor.” dedi. Ayrıca Fransa Dışişleri Bakanı, 100’den fazla Filistinlinin ölümüne yol açan İsrail saldırısıyla ilgili bağımsız bir soruşturma yapılmasını istediğini söyledi.

Türkiye: Bir insanlık suçu daha

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’in Gazze’de yardım bekleyen sivillere yönelik saldırısına ilişkin yapılan açıklamada, “İsrail, Nabulsi Meydanı’nda Filistinlileri öldürerek işlediği suçlara bir yenisini daha eklemiştir. Gazzelileri kınayan İsrail açlığa bu kez yardım kuyruğuna giren masum sivilleri hedef aldı.” Bu onların bilinçli ve kolektif olarak Filistin halkını yok etmeyi amaçladıklarının kanıtıdır” dedi. ifadelerine yer verildi.

Çin: Şiddetle kınıyoruz

Çin, Gazze’de yardım beklerken öldürülen Filistinlilere yönelik saldırıyı “şiddetle kınadığını” söyledi. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Çin bu saldırıyı şoke ediyor ve şiddetle kınıyor. Kurbanlar için üzüntümüzü, yaralılarla dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz.” Söylendi.

BM Genel Sekreteri: Saldırının araştırılması gerekiyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’de insani yardım bekleyen 100’den fazla Filistinlinin ölümünün etkili ve bağımsız bir soruşturma gerektiren bir durum olduğunu söyledi. Ayrıca Guterres, yardım kuyruğuna yapılan saldırıya atıfta bulunarak, Gazze savaşında 30 binden fazla kişinin öldürüldüğü son olay karşısında “şok” olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler: korkunç

Birleşmiş Milletler, İsrail saldırısının ardından yüzlerce kişinin öldürülmesi ve yaralanmasının “korkunç” olduğunu söyledi. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, “İnsani yardımın Batı Gazze’ye taşınması sırasında yüzlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı yönündeki bugünkü haberler beni dehşete düşürdü” dedi. Bir açıklama yaptı. Gazze’de hayatın korkunç bir hızla yok olduğunu vurgulayan Griffiths, “Neredeyse beş ay süren acımasız düşmanlıklara rağmen Gazze hâlâ bizi şok etme kapasitesine sahip.” dedi. Birleşmiş Milletler koordinatörü, bu saldırıyla birlikte 7 Ekim’den bu yana Gazze’de ölenlerin sayısının 30 bine ulaştığını kaydetti.

Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen: Olanlar araştırılmalı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İsrail’in gıda yardımı almak için sıraya giren Filistinli sivillere yönelik saldırısını İsrail’in adını kullanmadan yorumladı. Von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Gazze’den gelen görüntülerden derin rahatsızlık duyuyorum. Yaşananların araştırılması ve şeffaflığın sağlanması için her türlü çaba gösterilmeli. İnsani yardım, ihtiyaç sahipleri için kurtuluş çapasıdır” dedi. ve erişim”. Bunun için yardım yapılması gerekiyor. Sivillerin ve uluslararası toplumun yanındayız, “Onların hukuka uygun şekilde korunmasını istiyoruz.”

Kolombiya Devlet Başkanı Petro: Buna soykırım denir

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Gazze’deki ölümleri “soykırım” olarak nitelendirerek, insani yardım konvoyuna düzenlenen saldırıdan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu sorumlu tuttuğunu söyledi. Petro, şunları söyledi: “Gıda yardımı almak isteyen 100’den fazla Filistinli, Netanyahu tarafından öldürüldü. Buna soykırım denir ve dünya güçleri bunu tanımak istemese de bize Holokost’u hatırlatır. Dünya Netanyahu’yu engellemeli. Kolombiya, İsrail’den tüm silah alımlarının askıya alınması.” dedi.

Milletvekilleri: Savaş suçu, soykırımın kanıtı

Avrupa Parlamentosu üyeleri, İsrail’in Gazze’de insani yardım bekleyenlere yönelik saldırısını “savaş suçu”, “uluslararası insani hukukun ihlali” ve “soykırım delili” olarak nitelendirerek tepki gösterdi.

İspanyol milletvekili Pineda: İsrailli terör çetesi

AA News’in haberine göre, İspanyol milletvekili ve Avrupa Parlamentosu’nun Filistin’le ilişkilerden sorumlu delegasyonu başkanı Manu Pineda, paylaşımında İsrail’i “terörist çete” olarak nitelendirdi ve İsrail’in gelişigüzel öldürülmesini nasıl karakterize edebiliriz? İfadeleriyle tepki gösterdi. Pineda, “Bu soykırım dünya için ahlaki bir çöküştür. Bu etnik temizliğin sorumlularının cezasız kalmasına izin veremeyiz.” dedi. dedi.

İrlandalı Milletvekili Wallace: İsrail rejiminin savaş suçları devam ediyor

İrlandalı Milletvekili Mick Wallace da sosyal medya paylaşımında saldırının “savaş suçu” olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “İsrail rejiminin savaş suçları devam ediyor ve biz hâlâ Avrupa Birliği, ABD ve ABD liderlerini bekliyoruz. Krallığın onları kınaması gerekiyor.” Eleştirdi. Wallace, Gazze’deki kıtlığın sorumlusunun İsrail olduğunu vurguladı.

Hollandalı Milletvekili Strike: İsrail’in insanlık dışı politikası

Hollandalı Milletvekili Tineke Strik, sosyal medya paylaşımında ülkeleri İsrail’in saldırıları karşısında sessiz kalmakla suçlayarak şunları söyledi: “İsrail’in insanlık dışı ve pervasız politikası öldürmektir. Ya da yiyecek, su ve tıbbi yardımdan mahrum bırakarak insanların açlıktan ölmesine izin veriyorlar.” bakım”. ya da yardımlarına gelen insanlara yardım etmeye çalışıyorlar.” Ateş ediyor.” değerlendirmesini yaptı.

Belçikalı milletvekili Matthieu: Uluslararası insancıl hukukun ihlali

Belçikalı milletvekili Sara Matthieu, uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiği paylaşımında şunları yazdı: “Durmalısınız!” dedi:

Sloven milletvekili Nemec: Sivillere yönelik bir katliam

Sloven Milletvekili Matjaz Nemec, sosyal medya paylaşımında sivillere yönelik saldırının “korkunç” olduğunu belirterek, “Bu, İsrail hükümetinin sivillere yönelik bir katliamıdır, uluslararası insani hukukun üstünlüğüne karşı bir katliamdır” dedi. dedi.

Söz konusu saldırının “Gazze’de devam eden soykırımın yeni bir kanıtı” olduğunu kaydeden Nemec, “Uluslararası toplum daha ne kadar bahane üretebilir?” diye sordu.

Nemec, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında sivillere yardım eden uluslararası yardım kuruluşlarının personeline vize vermeyi durdurduğunu söyledi.

REKLAM

Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün: iğrenç bir suç

Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün dışişleri bakanlıkları İsrail’i Gazze’ye yardım götürmeye çalışan Filistinlilere ateş açtığı için kınarken, üç Arap hükümeti de saldırıyı sivillere yönelik bir saldırı olarak nitelendirdi.

Mısır, “cinayet” olarak nitelendirdiği saldırıyı kınadı. Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İnsani yardım almak için orada bulunan barışçıl sivillerin hedef alınması iğrenç bir suçtur. Bu, uluslararası hukukun ve uluslararası insancıl hukukun açık bir ihlalidir ve aynı zamanda insani yardıma saygısızlıktır.” insan yaşamının kutsallığı.”

Filistin: çirkin bir katliam

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, saldırıyı İsrail’in gerçekleştirdiği “çirkin bir katliam” olarak değerlendirdi.

ABD: Burada ne olduğunu soralım

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İsrail’in saldırısından “endişe duyduğunu” söyledi ancak İsrail’e yönelik herhangi bir suçlamada bulunmaktan kaçındı. Pentagon sözcüsü Tümgeneral Patrick Ryder, Filistinli sivillere atıfta bulunarak şunları söyledi: “Bunlar kendi kendilerine beslenmeye çalışan insanlardı. Hepimiz buna bakıp ‘Burada ne oldu?’ diye soruyoruz.” dedi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber