Pekin Maratonu: Afrikalı koşucular Çinli rakibinin yarışı kazanmasına izin verdi; soruşturma açıldı

Pekin Maratonu: Afrikalı koşucular Çinli oyuncunun yarışı kazanmasına izin verdi; soruşturma açıldı

REKLAM

Pekin’deki yarı maraton sırasında üç Afrikalı koşucu, Çin’in en iyi maraton koşucusunun bitiş çizgisinden hemen önce önlerine atlamasına izin verdi. Organizatörler konuyu araştıracaklarını duyurdular.

Kaza Pazar günü Pekin’deki Mengniu Yarı Maratonunda meydana geldi.

Yarışın son anlarının video görüntüleri viral hale geldikten sonra, yarışla ilgili şüpheleri dile getiren bir halk tepkisi oluştu. Yarış organizatörleri daha sonra bir açıklama yaparak sonuçları araştıracaklarını söylediler.

Soruşturma açıldı

Organizatörler, “Organizasyon komitesi, netizenler tarafından yarışın sonuçlarına ilişkin gündeme getirilen konuya büyük önem veriyor” dedi;

“Soruşturmanın yürütülmesi için özel bir soruşturma ekibi oluşturulmuş olup, soruşturma sonuçları zamanında kamuoyuna açıklanacaktır.”

Yarıştan sorumlu Pekin Spor Bürosu yorumda bulunmadı.

Asya Oyunları’nda maratonu kazanan ve bu kategoride Çin’in ulusal rekorunu elinde bulunduran He Jie, bitiş çizgisine yaklaşırken Kenya ve Etiyopya’dan gelen üç koşucunun ardından geliyordu. Koşuculardan biri diğerlerine yavaşlamalarını işaret ettiğinde liderliği ele geçirdi ve bitiş çizgisine doğru koştu.

Afrikalı koşuculardan biri olan Kenyalı Willy Mnangat, BBC Sport Africa’ya, He’nin kazanmasına izin verdiklerini, ancak kalp pili olarak görev yapmak üzere tutulduklarını ve yarışı kazanmak için yarışmadıklarını söyledi.

“Yarışmak için orada değildim”

Ancak üçü de yarışa hız belirleyici olarak değil, resmi yarışmacı olarak katıldı.

Mnangat’ın “Yarışmak için orada değildim” dediği aktarıldı. “Benim işim tempoyu ayarlamak ve kazanmasına yardımcı olmaktı ama ne yazık ki ulusal rekoru kırma hedefine ulaşamadı.”

Mnangat yarışı 1 saat 3 dakika 44 saniye ile Çin yarı maraton rekorundan bir dakikadan fazla daha yavaş tamamladı.

Kalp pili nedir?

Her kalp pili, bir maraton veya yarı maraton koşmak için beklenen süreye göre seçilir: onlar sayesinde amatör koşucular kendilerini yönlendirebilir ve yarışlarını bitirmek için ne kadar beklemeleri gerektiğini bilirler.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber