Rusya'dan para transferi yapmakla suçlanan Gagauz lideri Moldova'da hakim karşısına çıktı

Rusya'dan para transferi yapmakla suçlanan Gagavuz Özerk Bölgesi Devlet Başkanı Gutsul'un Moldova mahkemesinde yargılanmasına başlandı. Gutsul, kendisine Rusça iddianame sunulmadığı için duruşmanın ertelendiğini söyledi.

REKLAM

Rusya'dan Kremlin yanlısı bir partiye fon aktarmakla suçlanan Gagauz Özerk Bölgesi Başkanı Yevgeniya Gutsul, Moldova'da hakim karşısına çıktı.

İddianameye göre Gutsul, 2019-2022 yılları arasında Moldova'da dolandırıcılık suçundan hüküm giyen işadamı Ilan Shor'un kurduğu Rusya yanlısı “Shor” partisini finanse etmek için beyan edilmemiş fonların transferinde rol oynadı.

Başkent Kişinev'de mahkemeye çıkan Gutsul, kendisine açılan davanın “uydurma” bir dava olduğunu söyledi.

Gagavuzya lideri Salı günü Telegram hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bugün bana ve Şor partisinden meslektaşlarıma karşı düzmece bir davanın ilk duruşması yapıldı.” dedi.

Gutsul gazetecilere, kendisine Rusça iddianame sunulmadığı için duruşmanın 27 Mayıs'a ertelendiğini söyledi.

Savcılar, suçlu bulunması halinde Gutsul'un iki ila yedi yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini ve hükümet görevlerinden men edilebileceğini söylüyor.

Gutsul ayrıca, Şor partisinin 2022'de düzenlediği hükümet karşıtı protestolara katılmaları için insanlara para ödemekle de suçlanıyor.

Gagavuzya, çoğunluğunu etnik Türklerin oluşturduğu 140 bin nüfuslu Moldova'nın özerk bir bölgesidir.

Geçen yıl Gagavuzya'da yapılan seçimleri kazanan Yevgeniya Gutsul, Rusya yanlısı görüşlere sahip ve Moldova'nın Avrupa yanlısı hükümetine karşı çıkıyor.

Moldova mahkemesi Gagavuzya bölgesinin Rusya yanlısı lideri hakkında dava başlattı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber