Kazakistan'da eşini dövüp öldüren eski bakan Kuandyk Bishimbayev'e 24 yıl hapis

Duruşma sırasında gösterilen kamera görüntülerinde Kuandık Bişimbayev'in, 31 yaşındaki karısı Saltanat Nukenova'ya defalarca yumruk ve tekme attığı, onu yarı çıplak bir şekilde saçlarından tutarak bir odaya sürüklediği ve daha sonra kadının ölü bulunduğu görülüyor.

REKLAM

Kazakistan'da eski Ekonomi Bakanı Kuandyk Bishimbayev, eşini öldürmek suçundan yargılandığı davada 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Geçtiğimiz iki aydır duruşmaları canlı olarak yayınlanan dava, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Jomert Tokayev'in ülkede kadın haklarının güçlendirileceği yönündeki mesajlarının turnusol testi olarak görüldü.

Ülkenin yetkilileri uzun süredir seçkinlerin artık hukukun üstünde olmadığı mesajını vermeye çalışıyor.

Astana Ceza Mahkemesi'nde ulusal medyada geniş yer bulan karar duruşmasında 44 yaşındaki Bishimbayev “işkence” ve “cinayet”ten suçlu bulundu.

Mahkeme, eski bakanı eşini öldürmek suçundan 24 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Duruşma sırasında gösterilen görüntülerde Kuandık Bişimbayev'in, 31 yaşındaki eşi Saltanat Nukenova'ya defalarca yumruk ve tekme attığı, onu yarı çıplak bir şekilde saçlarından tutarak bir odaya sürüklediği ve daha sonra burada ölü bulunduğu görülüyor.

Bishimbayev'in cep telefonunda, 9 Kasım 2023 sabahı bilincini kaybetmeden önceki son saatlerde gözle görülür şekilde yaralanan ve kanayan Nukenova'ya hakaret ve aşağıladığı videolar da bulundu.

Beş yıl önce ülkeyi devralan Cumhurbaşkanı Kasım Jomert Tokayev, kadınlara daha fazla hak tanınmasını da içeren “daha adil bir toplum” inşa etmek istediğini söylüyor.

Geçen ay Kazakistan parlamentosu aile içi şiddeti suç sayan bir yasa tasarısını ezici çoğunlukla onayladı.

Yürürlüğe giren aynı kanunla çocuklara karşı işlenen suçlara yönelik daha ağır yaptırımlar getirildi.

Hükümet verileri, Kazakistan'da her altı kadından birinin erkek partnerinden şiddet gördüğünü gösteriyor.

Bishimbaev duruşmada karısını dövdüğünü itiraf etti. Ancak eşi, Nukenova'nın vücudundaki yaraların kendisinin açtığını iddia etti.

Ayrıca karısına işkence yaptığı veya onu öldürmeyi planladığı yönündeki iddiaları da reddetti.

Mayıs ve Aralık 2016 arasında petrol zengini ülkenin ekonomi bakanı olarak görev yapan Bishimbayev, 2018 yılında “yolsuzluktan” suçlu bulunarak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak üç yıldan kısa bir süre sonra af ve şartlı tahliyeyle serbest bırakıldı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş