Özgür Özel bu açıklamalara sert tepki gösterdi: “Eğer ben hesap vermeden ölürsem, günü geldiğinde hesaplarını soracağız…”

CHP Soma ilçe başkanlığında gerçekleştirilen CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklama yapan Özel, her hafta parti genel merkezinde yapılan CHP toplantısını olağanüstü bir toplantıyla Soma'da yapma kararı aldığını söyledi. 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın 10'uncu yıl dönümü nedeniyle gündem.

SOMA'DAN AÇIKLAMA

Soma'da üretim baskısı, yeterli denetim olmaması ve mevzuattaki eksiklikler nedeniyle 301 madencinin hayatını kaybettiğini belirten Özel, yaşananlardan geriye büyük bir travma kaldığını söyledi.

Soma maden faciasını unutmayacaklarını ve unutulmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Özel, şöyle konuştu: “Hayatını kaybeden işçilerin ailelerine verilen sözler kısmen yerine getirildi. Verilen sözlerin maddi kısımlarının birçoğu da yerine getirildi. Yaşayan madencilere yönelik olarak asgari ücretin 2'ye çıkarılması, haftalık tatillerin iki güne çıkarılması, emeklilik yaşıyla ilgili kurallar sürdürüldü… “Ancak bunların her birinin altını çizmek isterim. Madencilerin uzun mücadeleleri ve onlara karşı verdiğimiz uzun ve tarihi mücadeleler sayesinde bu başarı elde edildi.” dedi.

Kazanın üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen işçi sağlığı ve güvenliği konusunda hala eksikliklerin bulunduğunu kaydeden Özel, Soma'daki maden kazasının ardından Türkiye'nin çeşitli madenlerinde meydana gelen iş kazalarında 649 işçinin daha hayatını kaybettiğini hatırlattı.

“GÜNÜ GELDİĞİNDE SORUMLU OLACAĞIZ”

İşletmeci şirketin yönetim kurulu başkanı Can Gürkan'ın maden faciasına ilişkin bugün avukatı aracılığıyla bir televizyon kanalına açıklama yaptığına dikkat çeken Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Can Gürkan şöyle dedi: '10 yıl oldu, Soma'yı geride bıraktım. Hatırlamak istemiyorum.' Görev yaptığı süre kadar ceza alıp serbest bırakılan bu işçilerin ölümlerinden kendisi sorumlu: 'O günü unuttum, arkamda bıraktım' diyor. Bırakamaz, her gece o günü hayallerinde yaşayan çocuklarla, eşleriyle, anneleriyle yan yana yürüyecek, mezarlarını ziyaret edeceğiz. Ve biz bu taş kalpli adama karşı bu rejim değişene kadar mücadele edeceğiz. Can Gürkan'dan bu açıklamayı yapmasını istediğimiz gün geldiğinde unutmadık ve bu utanmazlara unutturmayacağız. İki elim de omuzlarında. Eğer sana sormadan ölürsem, seni gözlerin açık bırakırım.”

KAMU TASARRUF PLANI: 'SON DERECE RİSKLİ BİR DURUM'

Bugün açıklanan “Kamu Tasarruf ve Verimlilik Paketi” ile ilgili gazetecilerin sorusunu yanıtlayan CHP Genel Başkanı Özel, detaylı değerlendirmeyi daha sonra yapacağını söyledi.

Benzer çalışmanın daha önce 7 kez yapıldığını anımsatan Özel, şöyle devam etti:

“Bu sekizincinin açıklanması, daha önceki yedi genelgeye uyulmadığının göstergesidir. Bugünkü genelgenin önemli ve ayırt edici özelliği, her zaman eleştirdiğimiz binanın ilk kez genelge kapsamına alınmasıdır. Meclis Eleştirilecek bir şey yok çünkü yürütme, kuvvetler ayrılığı nedeniyle parlamentoya talimat veremiyor. Geçen haftaki açıklamalarını hızla bu genelgeye ve ötesine dönüştürmesini bekliyoruz ve Meclis için de tasarruf genelgesi yayınlayacağız. İkinci nokta da tabi ki yazılanların hepsi önemli ama yıl içinde yeni işe alım yapılmayacağı yönündeki açıklamaların tek tek takip edilmesi gerekiyor. Sadece emekli personelin işe alınacağı ve kamuda esnek ve uzaktan çalışma modellerinin geliştirileceği çalışanlar açısından son derece riskli. Bu IMF'nin gizli programıdır: “Zam yapmayın”, yine esnek çalışma modelleri geliştirilecek. “Şu anda IMF'nin hayaleti işçilerin kapısına geldi.”

Özel, öğretmen atamaları ve kamu alımlarında daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Yapılacak işin adil bir vergi sistemi olduğunu belirten Özel, şöyle konuştu: “Mehmet Şimşek'in vergilemede adalet rolünü ilk kez vurguladım. Onu da burada vurguluyorum. Türkiye'de vergilerin yüzde 65'i dolaylı vergidir. 24'ünde Yüzdesi çalışanların maaşlarından kesilen gelir vergisidir, geri kalan yüzde 11'i reel vergi ödemek zorunda olanlar yani kazananlar öder, geri kalanı ise elektrik, telefon, süt ve ekmekle ödenir. Kazanmayanların geliri ne olursa olsun, bu sistem değişirse kaynak bulunur. Bu değişene kadar kimsenin yoksullar için endişelenmesine gerek kalmayacak.

ARAPÇA İŞARETİ AÇIKLAMASI

CHP'li belediye başkanlarının Arapça tabela çalışmaları sorulduğunda Özel, şunları paylaştı:

“İlgili yasal mevzuat gereği yabancı dilde tabela düzenlemesi var. Belediye başkanlarımıza tüm diller için bu düzenlemeye uymaları gerektiğini söyledik. İstismar edilen, alınan kısım şu. Siz de yazı yazabilirsiniz. Kanuna göre Arapça, uyarılar sonrasında ilgili kişiye, eğer kaldırılmadıysa ilgili belediyeye süre verilmeden, belediye başkanının bunu yapmadan kendi elleriyle parçalaması da halkçılıktır. Hatay, Şanlıurfa, Mardin ve Batman'da yaşayan 6 milyon vatandaşın ana dilinin Arapça olduğu, Arapçaya saygı gösterilmemesinin bu kişilere saygı gösterilmemesi olarak algılandığı ifade edilen açıklamada, “Üstelik Kur'an-ı Kerim Arapçanın orijinal dilidir. Arapça ve diğer yabancı dillere hukuka uygun davranılmalıdır. Belediyemizin Arapça tabelaların gereksiz kirlenmesine karşı elbette mücadele etmesi gerekiyor ama bunun kural ve mevzuata uygun yapılması doğru değil.”

Özgür Özel, CHP'li belediye başkanlarının yabancı düşmanlığını ve istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasını teşvik edecek popülizmin aktörü olmayacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: AABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Fiyat artışı olmayan son grup sigaralarda da artış yaşandı!Fiyat artışı olmayan son grup sigaralarda da artış yaşandı!
Akrabalar zor durumda kaldı!  Kavganın nedeni kafamı karıştırdıAkrabalar zor durumda kaldı! Kavganın nedeni kafamı karıştırdı
Gözler Ankara'da!  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis arasında kritik görüşmeGözler Ankara'da! Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis arasında kritik görüşme

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş