Kitapseverler Erzurum'da buluşacak – Son Dakika Haberleri

Ulusal ve uluslararası çok sayıda fuara ev sahipliği yapan, bölgenin en önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilen Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi, 17 Mayıs'ta kapılarını kitapseverlere açacak.

Geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle iptal edilen Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı'nda kitapseverler ünlü yazarlar, akademisyenler, eğitimciler ve gazetecilerle buluşacak, çeşitli etkinlik ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

Fuar 26 Mayıs'a kadar ziyaretçilere açık kalacak.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, fuar merkezindeki 25 bin metrekarelik kapalı alanda hazırlıkların hızla devam ettiğini, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yüz binlerce ziyaretçi beklediklerini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle fuarın 2023 yılında yapılamayacağını belirten Aynalı, 2022 yılında düzenlenen Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı'nda 250 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını belirterek, “Yaklaşık 120 yayınevi ve 100'e yakın yazar-akademisyenle röportajlar yapılıyor. Hedefe ulaşıldı “Daha ileri gitmek için yoğun çalışıyoruz” dedi.


“En az 350-400 bin ziyaretçi bekliyoruz”

Aradan sonra altıncı fuarın düzenlenmesine ilişkin beklentileri anlatan Aynalı, şöyle devam etti:


“En az 100 yayınevi bekliyoruz. 100 tane belirledik, onu aşmaya çalışıyoruz. Ayrıca 50-100 akademisyen belirledik ve sayıyı artırmaya çalışıyoruz. Sergi merkezimizde hem yazarlar hem de akademisyenler buluşacak ve sohbet edecek. 4 adet pavilyonumuz var. 25 bin m2 kapalı alanımız ve 25 bin m2 açık alanımız var, ayrıca konferans alanımız, sohbet odalarımız var. Herkes için hazırlık yapıyoruz, bu yıl 250 bin ziyaretçi sayısını en az iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. “350-400 bin ziyaretçi bekliyoruz.”


Fuar bölge illeriyle birlikte geliştiriliyor

Fuarın bölgesel olduğunu vurgulayan Aynalı, “Sadece kendi ilimize değil, bölgedeki tüm illere hitap ediyoruz. Bölgedeki illerin valileri, belediye başkanları ve kaymakamları ile görüşüyoruz. Süreci birlikte yönetelim.”

Kente gelecek ziyaretçilere Erzurum'u tanıtma fırsatı da bulduklarını kaydeden Aynalı, ziyaretçilere kentin kültür, gastronomi, yaz ve kış turizmi potansiyelinin anlatılacağını ve tarihi yerleri gezme fırsatı yakalanacağını anlattı.

Yerli tüccarlara pozitif ayrımcılık yapılacağını vurgulayan Aynalı, kitap severleri fuara davet etti.


Yazarlar ve okurlar buluşacak

Fuarın düzenleme koordinatörleri arasında yer alan tarih öğretmeni Yunus İnce, Türkiye'nin önde gelen aydın, aydın ve akademisyenlerinin katılımıyla fuarın daha da ileri bir boyuta ulaşacağını, öğrenci ve yazarların bir araya gelme olanağı bulacağını söyledi.

İnce, şöyle konuştu: “Tarihe, kültüre, edebiyata, sanata meraklı öğrencilerimizden ve vatandaşlarımızdan büyük ilgi bekliyoruz. Öğrencilerimizin ilgisini çeken, herkesin beğeneceği yayınevleri gelecek. Kitapların yazarları da gelecek. kitaplar. Öğretmenlerimiz.” öğrencilerin ilgi alanlarına göre gelecek.”

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber